z ŻYWIENIE KOTÓW TAJSKICH
Koty są zwierzętami mięsożernymi,dlatego pożywienie ich musi zawierać przede wszystkim mięso.Zarówno uzębienie kota,jak i przewód pokarmowy są przystosowane do przyjmowania i trawienia mięsa,soki trawienne żołądka trudniej rozkładają pokarmy pochodzenia roślinnego niż zwierzęcego.Pożywienie kota musi składać się przynajmniej w 2/3 z mięsa,resztę mogą stanowić ,jarzyny,kasze ,makaron. Mięso powinno być ugotowane tak dla bezpiczeństwa kotów .Które powinno być świeże ze ścięgnami żyłami i tłuszczem .Podajemy pokrojone w małe paski .Najlepsze dla kotów jest mięso wołowe,baranie i końskie.Natomiast cielęcina i wieprzowina są mniej mniej wskazana,mogą wywołać rozstrój żołądka.Na szczególną uwagę zasługują ryby,wywierają one doskonały wpływ na rozwój,zdrowie oraz wygląd kotów.Ryby powinno się podawać kotom ugotowane,bowiem wysoka temperatura niszczy w rybach tiaminazę,enzym rozkładający w organizmie kota witaminy z grupy B.Mleko jest doskonałą karmą ,ma dużą wartość odżywczą ,niestety,nie wszystkie koty je tolerują,kot może biegunkę.Oczywiście na rynku sa gotowe karmy osobiście polecam karmę Barf ,karmę suchą Sanabelle kiten i FERINGA KITTEN ,które zawierają wszystkie składniki mięso,minerały i witaminy bardzo wygodne dla opiekuna i bardzo smakują kotom.Młody kot w wieku do 3 miesięcy powinien otrzymywać jedzenie pięć razy dziennie,każdorazowo po około 20g.W wieku powyżej 3 miesięcy kocięta powinny otrzymywać pożywienie trzy razy dziennie po 100 g.Dorosłe koty potrzebują z reguły tylko dwa posiłki w ciągu dnia.Ilość pożywienia powinna wynosić każdorazowo 125-200 g.Należy pamiętać aby kotu zapewnić stale świeżą wodę do picia!
JAK SIĘ ROBI KOCI BARF -TO NAJZDROWSZA FORMA ŻYWIENIA PODSYŁAM PAŃSTWU LINK –https://barfnekorepetycje.pl/jak-sie-robi-ten-caly-koci-barf/
Mięso dla kota
- Najbardziej wartościowe dla kotów jest mięso przerośnięte, ze ścięgnami, żyłami i tłuszczem. Polecane rodzaje to wołowina (bogate źródło tauryny!), drób, cielęcina, królik, jagnięcina, ryby słodkowodne, ryby morskie z wolnych połowów. Nie poleca się wieprzowiny z uwagi na zagrożenie wirusową chorobą Aujeszkego. Chyba że mięso pochodzi z państwa wolnego od tej choroby (np. kraje skandynawskie).
- Mięso dla kota powinno być lekko zagotowane lub sparzone, by zabić bakterie (np. salmonelli) i pasożyty. Przemrażanie w warunkach domowych się nie sprawdzi – potrzebna jest temperatura poniżej -20 stopni C.
- Mięso można podawać zmielone lub pokrojone na paseczki.
- Żołądki drobiowe serwujmy po zagotowaniu i pokrojeniu (są dość twarde).
- Serca – drobiowe lub wołowe – dostarczają wartościowych protein. Nie usuwajmy otoczki tłuszczu.
- Wątróbka – drobiowa lub wołowa – jest cennym źródłem witaminy A i żelaza. Jednak nadmierna jej ilość może spowodować zatrucie witaminą A i toksynami, które gromadzi wątroba. Powinna być podgotowana lub sparzona. Surowa może powodować rozwolnienie, a nadmiernie przegotowana – zaparcia. Wątróbkę można podać dwa razy w tygodniu.
- Nerki to świetne źródło żelaza i witamin. Należy je moczyć w wodzie przed podaniem przez kilka godzin, by zmiękły.
- Szpik kostny i chrząstki są doskonałymi dodatkami do pożywienia. Ważne: kości drobiowe podajemy wyłącznie surowe! Po zagotowaniu stają się zbyt kruche i mogą przebić jelita. Chrząstki i kości najlepiej zmielić przed podaniem.
- Mięso z ryb to bogate źródło białka i kwasów omega-3 i omega-6. Najlepiej podawać je gotowane i pozbawione ości, bez przypraw, nigdy wędzone czy pieczone. Nie wolno serwować kotu wnętrzności, szczególnie wątroby. Wybierajmy ryby pochodzące z naturalnego środowiska, nie z intensywnych hodowli (mniej skażone chemią). Jeden posiłek rybny w tygodniu będzie świetną odmianą w diecie zdrowego kota (ryby nie służą mruczkom z problemami urologicznymi.
- NAJLEPSZA DIETA DLA KOTA :
-
Jedzenie dla kota musi być zróżnicowane i zawierać niezbędną dawkę białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów. Dzięki temu nasz kot będzie zdrowy.
Mięso to podstawa kociej diety
W diecie naszego pupila powinno przeważać mięso surowe, pokrojone w kawałki oraz gotowane. Może być każdego rodzaju z wyjątkiem wieprzowiny. Koty również mogą jeść serca drobiowe. Innych podrobów lepiej unikać, gdyż zawierają witaminy, których nadmiar jest dla nich szkodliwy.
Nie przesadzajmy z rybami
Choć same koty nie potrafią ich złowić, to za nimi przepadają. Zawarty w nich wapń może jednak przyczyniać się do tworzenia kamieni nerkowych. Dlatego nie należy przesadzać z ich ilością w kocim menu. Wystarczy serwować je raz w tygodniu gotowane.
Dobry dodatek
Koty chętnie również jedzą warzywa. Lubią fasolkę, szpinak, marchew, które podajemy gotowane i rozdrobnione. Niektóre zjadają też gotowane ziemniaki. Ponieważ są źródłem węglowodanów, obok makaronu i ryżu, można je serwować raz na kilka dni jako dodatek do mięsa czy ryby.
Jak ważne w kociej diecie jest żółtko najzdrowsze są te z wolnego wybiegu ekologiczne .My dajemy raz w tygodniu kotom żółtka ekologiczne .Podsyłam Państwa
do linku na temat ile witamin ma żółtko :))https://www.kotwarszawski.pl/2019/04/zoltko-bomba-witaminowa-dla-kota.html
-
Pamiętajmy o wodzie
Jest absolutnie konieczna. Kot zawsze musi mieć świeżą wodę w czystej miseczce.
- z
- Polecamy Państwu Dibo olej z łososia który używamy w naszej hodowli można go zakupić w zooplusie i sklepie bitiba powyżej :))
-
Olej z łososia jest bardzo wartościowym produktem, ze względu na to, ze zawiera duża ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3 i -6. Kwasy tłuszczowe Omega 3 są odpowiedzialne za wiele czynności fizjologicznych zachodzących w organizmie, jak również wspomagają rozwój niektórych organów. Mają pozytywny wpływ przede wszystkim na stawy, system odpornościowy, serce, żyły, skórę i sierść. Olej z łososia doskonale się sprawdza przy leczeniu chorób skórnych, podrażnienie, infekcji, gojeniu ran i alergiach. Przy normalnym odżywianiu często zapominamy o tym, by dostarczyć psu i kotu odpowiednią ilość kwasów tłuszczowych Omega 3 i – 6. Dibo Olej z łososia to doskonałe uzupełnienie lub wzbogacenie diety BARF lub żywienia surowym mięsem. Staranny proces tłoczenia na zimno pozwolił zachować w produkcie nienasycone kwasy tłuszczowe. Olej jest w 100% naturalny i nie zawiera dodatków. Praktyczna pompka umożliwia łatwe dozowanie. -
Właściwości produktu w skrócie: DIBO OLEJ Z ŁOSOSIA
- Uzupełnienie diety psów i kotów
- Wzbogaca dietę BARF i żywienie surowym mięsem
- Produkt w 100% naturalny
- Bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6
- Wspomaga funkcjonowanie organów
- Łagodzi symptomy przeziębienia i alergii
- Pozytywnie oddziałuje na skórę i sierść
- Staranny proces tłoczenia na zimno: pozwala zachować wartościowe, nienasycone kwasy tłuszczowe
- Bez dodatków
- Praktyczna pompka, która ułatwia dozowanie
- KALKULATOR ILE POWINIEN JEŚĆ KOT OBLICZ TO SAM –https://zwierzecy.pl/ile-powinien-jesc-kot/
Karmy bez zbóż polecam każdą z listy :))
Acana Regionals Grasslands
Acana Regionals Ranchlands –
Acana Regionals Pacifica
Acana Regionals Wild Prairie
Po zmianie (pogorszeniu) składów, zmniejszeniu opakowań i podniesieniu cen Acana nie jest już wartą polecenia karmą (zmiana nastąpiła w drugiej połowie 2016). Skład nadal ma przyzwoity, nadal jest karmą bezzbożową, ale relacja cena/jakość jest niska i sugerowałabym wybór innej karmy.
Applaws
Applaws Adult z kurczakiem i łososiem –
Applaws Adult z kurczakiem i kaczką najsłabsza z linii Applaws
Applaws Adult z kurczakiem i jagnięciną –
Applaws Kitten
Applaws Senior z kurczakiem dobry skład
Applaws Adult z owocami morza i łososiem
Wszystkie karmy Applaws mają świetny stosunek cena/jakość.
Brit
Brit Care Cat Cocco I’am Gourmand –
Brit Care Cat Lilly I’ve Sensitive Digestion –
Tylko te dwa rodzaje Brita to karmy bezzbożowe. Za niską ceną idzie tu niższa jakość.
Canagan
Canagan Free-Run Chicken – dodatkowy bonus: kurczaki są z wolnego wybiegu
Canagan Country Game –
Canagan Scottish Salmon –
Essential the Jaguar –
Farmina
Farmina Natural & Delicious Grain Free (różne rodzaje) –
Przeciętna jakość karm bezzbożowych, tylko cena wysoka. Uwaga: Farmina produkuje różne karmy, tylko linia Natural & Delicious Grain Free to karmy bezzbożowe.
Feringa
Feringa Adult (różne rodzaje) –
Feringa Kitten – o dziwo, ma gorszy skład niż Adult
Polecam kupować w zooplusie, w pakietach (3 x 2 kg) wychodzi ok. Feringa to jedna ze słabszych bezzbożówek.
Fish4Cats
Fish4Cats makrela / łosoś / sardynka – bardzo dobry skład, ryby są jedynym źródłem białka zwierzęcego
Fitmin Cat Purity (różne rodzaje) –
Fitmin Cat Purity Hairball Rind – chyba jedyna bezbożowa karma z odkłaczaczem
Fitmin Cat Purity Urinary Turkey – chyba jedyna bezzbożowa karma urinary
Uwaga: nie mylić z linią Fitmin Cat.
Granata Pet (różne rodzaje) –
Josera Nature Cat (uwaga: tylko ta wersja Josery!) –
Naturea
Naturea Cat & Kitten Sterilised kurczak –
Naturea Cat & Kitten Sterilised łosoś –
Naturea Lands Cat & Kitten –
Wyższa cena Naturea Lands jest uzasadniona lepszym składem.
Nerro
Nerro ze świeżo przygotowanym indykiem –
Nerro ze świeżo przygotowanym łososiem – ryba to jedyne źródło białka
Nerro ze świeżo przygotowanym kurczakiem –
Orijen
Orijen Cat & Kitten –
Orijen Regional Red –
Orijen Cat Six Fish –karmie jedynym źródłem białka są ryby
Oven Baked Tradition
Porta 21
Porta 21 Feline Finest Sensible
Porta 21 Feline Finest Cats Heaven
Porta 21 Wanted Bardzo dobry, ale mimo wszystko nie uzasadnia wysokiej ceny
Karmy Feline Finest (dwie pierwsze) to jedne ze słabszych bezzbożówek.
Power of Nature
Power of Nature Natural Cat Grainfree Chicken
Power of Nature Natural Cat Grainfree Meadowland mix)
Bardzo dobry skład, wyjątkowo mało węglowodanów.
Sanabelle No Grain
Sanabelle No Grain, bażant.
bezzbożowe.
Taste of The Wild
Taste of the Wild Rocky Mountain Feline –
Taste of the Wild Canyon River Feline –
Tania karma bezzbożowa, smakuje wielu kotom.
WildCat
WildCat Karoo – królik, indyk, kurczak, łosoś
WildCat Etosha – drób i zioła– bardzo dobry skład, bez ziemniaków
WildCat Cheetah – dziczyzna, łosoś i indyk
WildCat Bhadra – konina z batatami –
WildCat Andhra – ryba i bataty
WildCat Rani – bażant, kaczka z batatami –
Karmy WildCat mają bardzo dobry skład, a dodatkowo – bardzo niską zawartość węglowodanów.
OSOBIŚCIE NIE POLECAM KARM ZBOŻOWYCH SĄ BARDZO ZŁE W SKŁADZIE PRZEZ CO CHORUJĄ NAM KOTY A NIE O TO CHODZI BY KOT CHOROWAŁ –
Dlaczego koty nie powinny jeść zbóż?
Koty są zwierzętami mięsożernymi. Ich organizmy świetnie radzą sobie z dietą, która bogata jest w białko oraz tłuszcz zwierzęcy. Równocześnie kocie mechanizmy biochemicznie w sposób ułomny radzą sobie z produktami roślinnymi. W kociej ślinie brakuje amylazy, która jest niezbędna do trawienia produktów roślinnych, a w następnych etapach trawienia wcale nie jest lepiej. Enzymy, które zawarte są w jelitach i trzustce, mają niską aktywność. Dodatkowo enzymy wątrobowe, które umożliwiają metabolizm węglowodanów są nieaktywne w kocich wątrobach.
Karmy zbożowe które są bardzo złe w składzie i szkodzą kociemu zdrowiu .Takie karmy polecają weterynarze😪😪😪 .To śmieciowe karmy bez wartości nie polecam!!! .Najzdrowsze to barf mięso i karmy bez zbóż oraz ryby .Podsyłam Państwu link najgorszych karm jakich osobiście nie polecam są złe w składzie .Proszę mieć to na uwadze 🙂
Konsekwencje wynikające z kociej diety bogatej w zboża na co kot może nam chorować :
ttps://zwierzecy.pl/najgorsze-karmy-na-rynku/ -Tu jest lista najgorszych kram w składzie .Co za tym idzie-
Jakie karmy oraz składniki powinniśmy omijać
Jeżeli porównamy karmy mokre oraz karmy suche pod kątem zawartości zbóż, to karmy suche zdecydowanie posiadają większą ilość zbóż w swoim składzie, co jest niekorzystne w diecie kota.
W karmach suchych znajdziemy m.in. poniższe składniki, które są bogate w węglowodany:
- zboża
- mączka ziemniaczana
- ziemniaki
- kasza
- ryż
- nasiona roślin strączkowatych
- warzywa korzeniowe i bulwiaste
Węglowodany są szkodliwe w kociej diecie, dlatego należy je omijać.
Konsekwencje wynikające z kociej diety bogatej w zboża
Koty zjadające rośliny, które zawierają węglowodany będą spożywały puste kalorie, a te będą odkładać się jako tłuszcz. Niestety tłuszcz ten, nie zostanie wykorzystany do wytworzenia energii, a komórki będą głodowały. W takich przypadkach koty często mają wysoki poziom cukru we krwi, co może prowadzić do takich chorób jak m.in. cukrzyca, otyłość, choroby serca, wątroby, nerek, zapalenie jelit, wymioty czy biegunki.
Dlaczego zboża są w karmach?
Odpowiedź jest prosta. Dzięki zbożom, mączkom ziemniaczanym, czy innym produktom roślinom, ceny produkcji maleją. Dodatkowo w produkcji suchej karmy niezbędna jest skrobia, ponieważ spaja składniki jak klej.
Czyli mokra karma idealnym rozwiązaniem?
Niestety sprawa nie jest taka prosta. W mokrych karmach, zwłaszcza komercyjnych np. Whiskas używa się dużej ilość odpadów oraz produktów ubocznych, jako tańszej alternatywy dla mięsa.