Hodowla kotów tajskich i rosyjskich

PIELĘGNOWANIE KOTÓW

Pielęgnowanie  okrywy włosowej u kotów syjamskich jest w zasadzie proste,wystarczy raz w tygodniu przetrzeć mocno futerko kota wilgotną ręką lub gumową szczoteczką,a następnie uczesać grzebieniem lub suchą szczotką.Oczy kocięta otwierają bardzo wcześnie między 5-10 dniem życia.Dlatego należy w pierwszych tygodniach chronić ich wzrok przed silnym dziłaniem światła.Pilęgnowanie uszu polega na ostrożnym przeceraniu ich raz w tygodniu,począwszy od czwartego tygodnia życia,olejkiem dla dzieci lub maścią borną.Pazury u kota można przycinać,pamiętając że należy przycinać tylko zrogowociałe zakończenie,gdyż wewnątrz pazura przebiega krew i naczynie krwionośne.Nieostrożne i zbyt długie przycięcie powoduje krwawienie i ból.Kotu należy zapewnić też drapak ponieważ pozbywa się on bezużytecznej,zewnętrznej warstwy pazura,pod którą wyrasta nowa.

Jaki jest kot tajski:

Tajski kot – jest to taki kot syjamski jaki żył jeszcze w XIX wieku. W wieku XX tak przerobiono kota syjamskiego, że w pewnym momencie uzmysłowiono sobie, że jeszcze 50 lat temu był taki dość masywny i ładny kot. Hodowcy zabrali się do pracy i odtworzyli kota, który ma wygląd dawnego kota syjamskiego. Charakter kota tajskiego jest bardziej sympatyczny niż kota syjamskiego.

Obecne koty tajskie różnią się dość znacznie swoim wyglądem między sobą. Pomimo tego, że są standardy rasy, bardzo łatwo można zauważyć czy przodkowie kota pochodzą z USA, Niemiec, Włoch, Rosji. A nawet można wskazać z której części danego państwa pochodzi hodowla kotów. Kolorystyka kotów tajskich jest bardzo różnorodna, a główną cechą wspólną są piękne niebieskie oczy. Obecnie w Europie są modne koty tajskie o umaszczeniu liliowym, czerwonym, czekoladowym, niebieskim i pręgowanym, a w naszym kraju podejście jest bardzo tradycyjne i większość osób chce kota tajskiego o umaszczeniu klasycznym czyli tak zwanym seal point . Mam nadzieję, że moda na inne kolory w końcu trafi do Polski.

Szanowni Państwo polecamy zakupić rękawicę do czesania naszego pupila  bardzo praktyczną która podczas czesania nie drapie naszego pupila czego nie lubią koty jak i psy.    Kota wystarczy uczesać  raz w tygodniu w fazie lnienia w miarę potrzeb . Oraz polecamy żwirek drewniany który używany jest w naszej hodowli .Jest ekologiczny i można go spuścić w toalecie :)) 

Podsyłam Państwu link do pielęgnacji kota  https://www.karmimypsiaki.pl/blog/pielegnacja-kota-jak-powinna-wygladac/

POLECAMY PAŃSTWU PASTĘ DO HIGIENY JAMY USTNEJ U KOTÓW KTÓRĄ UŻYWAMY W NASZEJ HODOWLI ŚWIETNIE SIĘ SPRAWDZIŁA  DENTISEPT 20 GR .Zdjęcie poniżej.

KAMIEŃ NAZĘBNY U KOTA JAK ZAPOBIEGAĆ JAK LECZYĆ PODSYŁAM Państwa do linku :))  https://wamiz.pl/kot/porady/9586/kamien-nazebny-u-kota-jak-zapobiegac-jak-leczyc 

Gruczoły odbytu u kotów jak zapobiegać ? Podsyłam Państwu link https://pl.point.pet/gruczoly-odbytu-u-kotow/

KOCIE MOJO :jACKSON Galaxy polecam tę książkę dla każdego odpowiedzialnego opiekuna kota :))

Wszechstronny poradnik gospodarza programu Kot z piekła rodem. Jackson Galaxy pokazuje, w jaki sposób zrozumieć kocie zachowanie i uczynić kota zdrowym i szczęśliwym.

Mojo to pewność siebie, którą kot przejawia, gdy czuje się swobodnie i może się zachowywać w zgodzie ze swoimi instynktami. Gdy pewności siebie brak, pojawiają się problemy: agresja, lękliwość, załatwianie się poza kuwetą. Pomoc w odkryciu i wykorzystaniu kociego mojo oto misja Jacksona Galaxy.

Ta książka to fascynująca podróż po kocim świecie, a także skarbnica wiedzy na temat opieki nad mruczkami. Od zapewnienia kociętom właściwego startu w sensie społecznym do troski o seniorów, Kocie mojo prezentuje całe spektrum fizycznych i emocjonalnych potrzeb kotów podejmuje tematy takie jak pielęgnacja, żywienie, zabawa czy bezstresowe wizyty u weterynarza.

 ZDROWIE KOTA
Dbałość o zdrowie pupila to przede wszystkim umocnienie systemu obronnego organizmu.Duży wpływ ma na to właściwe odżywianie,zapewnienie spokojnego snu,dużo ruchu i zaangażowanie osobiste opiekuna,szczepienia ochronne.Szczepienia ochronne maja duże znaczenie mają na celu wytworzenie przez organizm kota ciał odpornościowych które w przypadku zetknięcia się z wirusem niszczą lub osłabiają jego działanie.W razie wykrycia pcheł należy zastosować obrożę przeciwpchelną,a przy dużej inwazji dostępne preparaty na rynku np.fiprex.
Jeśli planujesz zakup kota będziesz potrzebował dla niego:kuwety(otwarta lub kryta z filtrem),drapak,zabawki,legowisko,jedzonko,akcesoria do pielęgnacji.
Nasze kocięta wychowują się z nami w domu są socjalizowane z człowiekiem ,rozpieszczane przez naszego syna i córeczkę ,są towarzyskie i łagodnego usposobienia.
„Nieprawda,że nie lubię domowników.Ja także potrafię kochać jak każde inne stworzenie,ale nie bezkrytycznie.Uczuć swoich nie wyrażam w sposób głośny i teatralny.Kto nie rozumie cichego mruczenia,ten nie jest godny,by inteligentne i rozumne i obdarzone dobrym smakiem zwierzęta przywiązywały się do niego.Kto nie potrafi w milczeniu siedzieć długo w jednym miejscu,ten nie jest wart mojego towarzystwa.Kto zawsze potrzebuje brawurowych pokazów,kto nie zadawala się prostym pięknem naturalnych ruchów,ten nigdy nie może zdobyć sympatii kota.Kto żąda ciągle czegoś nowego,kto ugania się za zmiennością,za emocją,kto nie lubi spokoju,równowagi,stałości,komu wydaje się,że prawo egzystencji trzeba zawsze udokumentować czynami,kto nie widzi piękna w zadumie,ten nigdy nie będzie miał wiernego kota.Kto goni za pozornymi radościami życia do tego kot odwróci się plecami.Człowieka ,którego kochają koty,nie może być człowiekiem bez wartościowym.”
Dzięki uprzejmości GEORY BALINT.

OTYŁY KOT JAK MU POMÓC PORADY https://wamiz.pl/kot/porady/8366/gruby-kot-jak-poradzic-sobie-z-nadwaga-u-kota

 

 

 

Jak dbać o zdrowie kota :

 

Angielskie przysłowie mówi, że kot ma dziewięć żywotów: trzy do zabawy, trzy do łazikowania i trzy do mieszkania. Ale tak naprawdę to ma jeden. I w dużej mierze od nas zależy, czy będzie on długi i szczęśliwy.

 Szczepienia ochronne kotów

Zapobiegają one następującym chorobom zakaźnym: panleukopenii kotów (inaczej zakaźne zapalenie jelit), wirusowemu zapaleniu górnych dróg oddechowych (koci katar, kocia grypa) oraz białaczce.

Ważne jest również szczepienie przeciwko wściekliźnie, zwłaszcza u zwierząt wychodzących na zewnątrz.  

Dopóki kocięta żywią się mlekiem matki, to otrzymują zawarte w nim przeciwciała. Po odstawieniu, czyli ok. 2 miesiąca życia, muszą zostać zaszczepione przez lekarza weterynarii. Przedtem należy kotka odrobaczyć. Zalecane są też regularne szczepienia przypominające. W jakich odstępach czasowych należy je przeprowadzić, trzeba uzgodnić z lekarzem weterynarii opiekującym się naszym pupilem.

Uwaga na pasożyty

Swobodnie biegające koty zarażają się pasożytami od innych zwierząt, przez upolowane myszy, pchły oraz kontakt z zarażoną ziemią lub wodą. Powinny więc być odrobaczane regularnie co 3 miesiące. Te żyjące tylko w mieszkaniu dużo rzadziej (jednak przynajmniej raz do roku).

Cotygodniowy przegląd zdrowotny

Można połączyć go z czesaniem i pieszczotami. W trakcie przeglądu należy dokładnie sprawdzić futerko kota, czy nie ma przypadkiem sublokatorów (pcheł, wszy, kleszczy), czy skóra jest zdrowa, bez oznak np. grzybicy. Oglądamy uszy – czy są czyste, oczy i nos – czy nie ma wycieku. Sprawdzamy też pyszczek i zęby. Jeżeli pojawił się kamień, trzeba go natychmiast usunąć.

Małe kotki możemy przyzwyczaić do regularnego mycia zębów szczoteczką i specjalnymi pastami, z dorosłymi nie nauczonymi mycia zębów trzeba udać się do weterynarza.

 

 

Małe kocie ABC :

ODBIERAJĄC KOTA Z NASZEJ HODOWLI POTRZEBUJĄ PAŃSTWO:

Pierwsze dni kota w nowym domku:

1.Odbierając kota z naszej hodowli potrzebują Państwo transportera do humanitarnego i bezpiecznego transportu .

2.Kuwety otwartej bądz zamkniętej .

3,Żwirku my używamy :
żwirek drewniany co jest bardziej ekologiczny i można go spuścić do toalety.

4.Miseczki najlepiej trzy jedna na wodę ,druga na karmę suchą ,trzecia na przygotowane mięsko dla kota .Woda powinna być zawsze świeża .

5. Karma sucha Sanabelle Kitten,oraz Feringa Kitten  .Co do karmy my staramy się codziennie podawać mięsko wołowe surowe  oraz pierś z kurczaka surową pokrojone  uprzednio w paski  ,ser twarogowy jest bardzo zdrowy ma dużo białka nie podajmy kotu mleka krowiego bo powoduje rozstrój żołądka.

6. Kot potrzebuje drapaka może być mały bądz duży z budką lub bez budki .By nie ostrzył pazurków na meblach sofach tylko na drapaku.

7.Zabawki piłeczki ,myszki ,tory tunele .

8.Trzeba uważać na trujące rośliny które są toksyczne dla kotów bluszcz ,fikus ,Gwiazda Betlejemska co kupujemy na Święta Bożego Narodzenia oraz jemioła .

9.Po przywiezieniu kota do nowego domu należy włożyć go do kuwety ,ponieważ,od kuwety kot poznaje dom będzie wiedział ,że ma się tam załatwiać jedzenie i picie powinno stać w tym samym pomieszczeniu .Tylko nie obok kuwet a dalej .
pierwsze dni kota w nowym domu.
10.Kot powinien być zaszczepiony raz do roku szczepionką przypominającą i odrobaczany co 4 miesiące .My tak stosujemy w naszej hodowli .

11.Sierść należy usuwać raz w tygodniu na allegro.pl mają szczotki w postaci rękawiczki to się sprawdza i usuwa martwy włos szczególnie bardzo praktyczne lepiej się sprawdza niż szczotka dla kota ,koty lnieją w okresie wiosenno letnim.

>
Facebook