Hodowla kotów tajskich i rosyjskich

Historia rasy kota rosyjskiego

Kot rosyjski niebieski – zielonooki arystokrata

Kot rosyjski niebieski to elegancki, filigranowy zwierzak o pluszowym futerku i szmaragdowych oczach. Choć obecnie jest mniej popularny niż przed laty, ma grono zagorzałych miłośników. Nic dziwnego – jego urok, inteligencja i wspaniały charakter potrafią podbić serca.

Kot rosyjski niebieski to rasa dosyć stara. Zaliczana jest do ras naturalnych, choć były momenty w historii, w których hodowcy dla ratowania rasy musieli posiłkować się ich krzyżówką z innymi kotami. Tradycyjnie jako kolebkę kota rosyjskiego uznaje się okolice Archangielska – miasta portowego w północnej Rosji. To zapewne z tego ośrodka handlu międzynarodowego Rosji carskiej kot rosyjski został przywieziony do Europy Zachodniej.

Kot rosyjski – opis rasy

Kot rosyjski niebieski jest zwierzęciem o budowie niezwykle harmonijnej, proporcjonalnej. To chodząca elegancja. Jest to kot średniej wielkości, ważący zwykle od 2,5 do 4,5 kg. Smukły, lecz dobrze umięśniony, o wydłużonej sylwetce, długiej i prostej szyi, kot rosyjski jest pełen gracji. Jego głowa jest nieduża, w kształcie krótkiego klina, proporcjonalna do reszty ciała. Czoło powinno być płaskie, nos prosty, broda mocna, a poduszki z wibrysami mocno zaznaczone.

Uszy kota rosyjskiego są duże, szerokie u podstawy, osadzone wysoko. Wydają się być niemal przezroczyste – ich cienka skóra pokryta jest z zewnątrz jedynie delikatnymi jak meszek, srebrzystymi włoskami.

Oczy kota rosyjskiego momentalnie przykuwają uwagę obserwatora. Duże, szeroko rozstawione, w kształcie migdałów, mają kolor szmaragdowozielony. Tęczówki młodych kotów mogą wybarwiać się przez dłuższy czas, zanim osiągną ostateczny kolor, dlatego u kotów do pierwszego roku życia możliwy jest kolor żółtawy.

Kot ten ma długie i smukłe nogi o niewielkich, owalnych stopach. Poduszeczki łap powinny mieć barwę lawendową. Kończyny są proporcjonalne do reszty ciała, podobnie zresztą jak ogon, który jest długi, zwężający się ku końcowi i ostro zakończony.

Futerko kota rosyjskiego niebieskiego jest jedyne w swoim rodzaju. U większości kotów włosy okrywowe, czyli zewnętrzne, tworzące wzór sierści, są najdłuższe, natomiast podszerstek (włosy puchowe), czyli warstwa chroniąca kota przed zimnem, tworzą włosy najkrótsze. Kot rosyjski niebieski ma podwójne futerko – jego włosy puchowe są takiej samej długości, co okrywowe, dlatego jego sierść doskonale izoluje ciało.

Umaszczenie kota rosyjskiego jest szaroniebieskie z charakterystycznym, srebrzystym połyskiem, dlatego czasem przedstawiciel tej rasy jest nazywany kotem rosyjskim srebrnym. Dopuszczalny jest każdy odcień koloru niebieskoszarego, ale preferowany jest odcień średni, wyważony – przynajmniej w większości krajów Europy oraz w Wielkiej Brytanii. Koty rosyjskie typu skandynawskiego najczęściej są ciemniejsze, natomiast w USA preferuje się te jasno ubarwione.

Kot rosyjski niebieski – charakter i upodobania

Kot rosyjski niebieski sprawia wrażenie zwierzęcia delikatnego, niemal kruchego. Jego średnio mocny kościec i szczupła, lecz muskularna sylwetka faktycznie stanowią proporcje idealne w kocim świecie. Nie daj się jednak zwieść pozorom – koty rosyjskie są żywiołowe i bardzo sprawne, wytrzymałe, a ich pluszowe, podwójne futerko zapewniło im przetrwanie w nieprzyjaznym klimacie północnej Rosji.

To, że kot rosyjski jest przygotowany na przetrwanie w chłodzie i wilgoci, nie oznacza oczywiście, że lubuje się on w takim otoczeniu. Z pewnością zimowym wieczorem pierwszy zajmie miejsce blisko kaloryfera lub pod kocykiem… W końcu te srebrzyste koty należały do u Jak przystało na dziedzica swej bogatej historii (koty rosyjskie należały do pupili Romanowów, m.in. Katarzyny Wielkiej i zapewne Mikołaja II), kot rosyjski zachowuje się jak arystokrata… zazwyczaj. Dopóki nie pokaże pazura. Kot ten chętnie się bawi, a młodym kociakom niestraszne są wysoko zawieszone półki i regały, a nawet alpinizm firankowy. Naturalnie można to opanować – na co dzień kot tej rasy to domownik doskonały. lubieńców carów i arystokracji!

Kot rosyjski jest raczej zwierzęciem cichym, ceniącym sobie spokój (ale nie leniwym). To kot bardzo inteligentny i skłonny do wspólnej pracy z opiekunem. Można nauczyć go reagowania na komendy i wykonywania „sztuczek”. Trening przy pomocy nagród, a najlepiej z nagrodami i klikerem, to świetna forma spędzania wolnego czasu dla kota rosyjskiego i jego opiekuna. A także doskonała forma aktywności – zabawy na inteligencję rozwijają kota, dostarczają mu rozmaitych bodźców – po prostu sprawiają, że się nie nudzi (i dzięki temu oszczędzi twoje firanki).

Jeśli akurat nie masz wiele czasu na codzienny trening, spraw kotu rosyjskiemu zarówno zabawki do zabawy łowieckiej, jak i intelektualne oraz pobudzające zmysły – chociażby labirynty na przysmaki, kule smakule, matę węchową.

Koty rosyjskie niezwykle silnie przywiązują się do domowników. Mogą zachowywać natomiast dystans do obcych osób – do momentu, gdy przestaną być one „obce”. Kiedy twój gość wejdzie do elitarnego kręgu osób znanych kotu, nieśmiałość kota rosyjskiego ustąpi przyjaznemu nastawieniu i towarzyskości.

To kot, którego warto mieć za przyjaciela. Jest czuły, empatyczny, chętnie przebywa z opiekunem w chwilach radosnych i smutnych. Potrafi też „pogadać”. To ogromny pieszczoch. Uwielbia ułożyć się do snu na ludzkich kolanach, domaga się głaskania, a gdy domownicy przeniosą się do innego pomieszczenia – podąża za nimi, gdyż nie chce pozostać sam. Potrafi chodzić za swym ukochanym człowiekiem krok w krok. Koty rosyjskie chętnie uczestniczą we wszelkich zajęciach domowych – od rozpakowywania zakupów po pracę przy komputerze.

Pamiętaj, że kot rosyjski to zwierzę obdarzone znakomitą pamięcią, ogromną inteligencją i związanym z tą ostatnią… uporem. Jeśli postanowi coś zrobić, będzie do tego dążył konsekwentnie. Potrafi być cierpliwym uczniem – bacznie obserwuje chociażby metody otwierania szafek, aby później samodzielnie dostać się do skarbnicy smakołyków.

Koty rosyjskie są delikatne, cierpliwe, niegwałtowne. To wspaniali towarzysze dzieci, ale oczywiście wyłącznie tych, które nauczone są właściwego obchodzenia się ze zwierzęciem.

Kot rosyjski może odnaleźć się w większej zwierzęcej gromadce – żyje zwykle zgodnie z innymi kotami czy z psami, ale pamiętaj o okresie socjalizacji z izolacją podczas wprowadzania nowego zwierzęcia do domu, w którym już mieszka kot. To kluczowe dla ułożenia dobrych relacji między zwierzętami.
Czego nie lubią koty rosyjskie? Nie znoszą hałasu, zbyt burzliwego życia, zaburzania codziennej rutyny, którą cenią zresztą wszystkie koty. Kot rosyjski ceni sobie sielskie życie domowe, spokój, stabilizację. Nie lubi samotności.
Kot rosyjski niebieski – pielęgnacja i zdrowie

Sierść kota rosyjskiego niebieskiego nie wymaga szczególnie intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych. Kot ten skrupulatnie dba o swoją toaletę, myjąc swe futerko szorstkim językiem. Jednak mniej więcej raz w tygodniu warto wyszczotkować „ruska”, aby wyczesać martwe włosy, które podczas toalety kot mógłby połknąć. Taka kula włosowa zalegająca w przewodzie pokarmowym może być niebezpieczna!

W okresie linienia warto czesać koty rosyjskie nieco częściej – wiosną mogą one intensywnie zrzucać zimowy, gruby podszerstek.
Warto pamiętać również, że niektóre koty rosyjskie pasjami… jedzą. Kocie łakomstwo może być prostą drogą do otyłości, dlatego warto przestrzegać zaleceń dotyczących codziennej dawki pokarmu dla kota o określonej wadze. Najlepiej karmić go pokarmami mokrymi wysokomięsnymi lub dietą BARF. Unikaj węglowodanów w kociej karmie – to one są pierwszymi winowajcami, jeśli chodzi o nadwagę u kota, jak również niebezpieczeństwo rozwoju cukrzycy. Dzienną porcję podziel na małe posiłki podawane możliwie często. To naturalny sposób odżywiania się kotów domowych i ich przodków.
Koty rosyjskie niebieskie nie przejawiają genetycznych predyspozycji do żadnych konkretnych chorób. Pamiętaj jednak, żeby zawsze dbać o odpowiednią podaż wody, gdyż nerki i układ moczowy to słaby punkt wielu kotów, nie tylko rosyjskich. Diety oparta na dobrej mokrej karmie lub BARF dostarczają sporo płynu – jest to więc także optymalna metoda utrzymania odpowiedniego nawodnienia w kocim organizmie.
Sprawdzaj regularnie stan uzębienia kota – zwłaszcza pod kątem zaczątków kamienia nazębnego. Profilaktyka kamienia obejmuje czyszczenie kocich zębów przy pomocy odpowiednich preparatów i szczoteczki (może to być szczoteczka dla zwierząt z rączką lub gumowa szczoteczka nakładana na palec). Kolejnym elementem higieny jamy ustnej kota powinno być podawanie przekąsek, które zmuszają do żucia. Może to być niewielka, surowa (wyłącznie!) mięsna kość do obgryzania czy poprzerastane kawałki twardego mięsa. Także niektóre na wpół suszone przysmaki mięsne sprawdzają się świetnie.
Nowe odmiany kotów rosyjskich

Kolor srebrzystoniebieski to klasyczna odmiana kota rosyjskiego – i jedyna akceptowana przez europejskie organizacje felinologiczne. Nie oznacza to jednak, że hodowcy nie spróbowali swoich sił w stworzeniu innych „wersji” kotów rosyjskich. W Australii wyhodowano białą odmianę kota rosyjskiego, a następnie również czarną i pręgowaną.
Kot rosyjski czarny, biały i inne nie różnią się od niebieskiego pierwowzoru niczym poza ubarwieniem. Odmiany te jednak są uznawane na razie przez bardzo nieliczne kluby. Spośród tych ważniejszych uznaje je amerykańskie stowarzyszenie CFA.

Kota rosyjskiego długowłosego wyhodowano natomiast w USA w 1984 r. Ta nowa rasa otrzymała nazwę nebelung. Nazwa ta nawiązuje do średniowiecznego eposu germańskiego, „Pieśni o Nibelungach”, i jednocześnie ma związek z kolorem futra (oczywiście srebrzystoniebieskim) tych kotów. Zarówno nazwa legendarnych Nibelungów, jak i rasy nebelung pochodzi od tego samego niemieckiego słowa – „Nebel”. Oznacza ono „mgłę”.

Sylwetka, proporcje, umaszczenie, a także charakter nebelunga są analogiczne do kota rosyjskiego niebieskiego. Jedyną różnicą jest jedwabista, półdługa sierść przedstawicieli nowej rasy. Na razie uznają ją tylko niektóre organizacje felinologiczne.

Czy kot rosyjski jest popularny? Z pewnością nie dorównuje dziś „misiowatemu” kotu brytyjskiemu czy pokaźnemu maine coonowi, ale ma swoich zagorzałych wielbicieli. Popularność utrzymuje m.in. w Stanach Zjednoczonych. Warto przypomnieć, że kotka rosyjska wcieliła się w postać Arlene w filmie fabularnym o Garfieldzie, a kociak rosyjski – w postać kota zabójcy z filmu animowanego „Psy i koty”.

Najczęściej widywanym kotem rosyjskim jest jednak chyba… Nyan Cat – animowany zwierzak, który w 2011 r. pojawił się w internecie w formie GIF-a, a następnie wraz z video na YouTube, gdzie frunie przez przestrzeń kosmiczną, pozostawiając za sobą tęczowy ślad, podbił świat. W tle wideo wybrzmiewa japońska piosenka pop „Nyanyanyanyanyanyanya”. Twórca animacji, Christopher Torres, inspirował się swym własnym kotem rosyjskim o imieniu Marty. Niestety jego pupil zmarł w listopadzie 2012 r. na FIP.
Kot rosyjski niebieski to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych ras kotów. Koty te mają wspaniały charakter, są inteligentne i potrafią rzucić na człowieka czar przy pomocy swych szmaragdowych oczu. Poznaj bliżej koty rosyjskie – może to właśnie zwierzak dla ciebie?

>
Facebook